خلاصه سی دی هفت خوان

استاد: آقای مهندس دژاکام

  کسی که دنبال گنج است اگر همین امروز گنج را به او بدهند باعث نابودی و بدبختی او می‌شود، انسان باید ظرفیت دریافت یک سری مسائل را داشته باشد تا وارد مرحله یا همان خوان بعدی شود.


انسان که سفرش را آغاز کرد، از روز ازل تا روز موعود یک سفر گروهی است و یک سفر انفرادی و باید یک سری مراحل را طی کند. در شاهنامه فردوسی وقتی اسفندیار می‌خواهد به روئین دژ برسد  باید از هفت خوان بگذرد و برای گذشتن از هفت خوان باید خوان اول کشتن دو گرگ، خوان دوم کشتن شیرها، خوان سوم کشتن اژدها، خوان چهارم درگیری با زن جادو، خوان پنجم مبارزه با سیمرغ، خوان ششم گذشتن از برف و سرما و خوان هفتم گذشتن از رود و کشتن گرگ سان را بگذراند؛ پس در هفت خوان اسفندیار چنین نیست که یک خوان را که گذشت تمام شود، این یک قصه است ولی پشت آن یک سری تمثیل‌ها است و میگوید انسان باید حرکت کند تا وارد مرحلهٔ بعدی شود.

در اینجا مشکل اعتیاد ما حل شده ولی مشکلات و مسائل دیگری هم هست. هر سی دی برای ما یک پیام دارد و آن این است که پایان هر مشکل، آغاز مشکل دیگری است و مسیری که در هفت خوان چیده شده عامل پیشرفت و توسعهٔ هر انسانی است. باید مسائل در هر مرحله حل شود تا وارد مرحلهٔ بعدی شویم. کسی که دنبال گنج است اگر همین امروز گنج را به او بدهند باعث نابودی و بدبختی او می‌شود، انسان باید ظرفیت دریافت یک سری مسائل را داشته باشد تا وارد مرحله یا همان خوان بعدی شود. مثلاً یک کمک راهنما، یک مرزبان، مهماندار و... باید ظرفیت لازم راداشته باشد و آموزش دیده باشد و گرنه هم به خودش و هم به افراد دیگر لطمه میزند.

شاید بعضی مراحل خیلی بحرانی باشند اما باید با آن‌ها مبارزه کرد. باران به طور مطلق رحمت الهی است و اگر بی موقع ببارد لعنت الهی است. همیشه ما باید به یک نیروی قوی ایمان داشته باشیم و معتقد باشیم و این سه موضوع را در نظر بگیریم:

1) خواست 2) تقدیر 3) فرمان الهی.

با توجه به این که اختیار کامل داریم مطالب دیگری هم هست که نقش سازنده ای دارند که تقدیر و فرمان الهی است. اگر یک خرما روی درخت رسید باید چیده شود و اگر چیده نشد از بین می‌رود؛ یعنی هر کار را در زمان لازم انجام دهیم و زمان برای ما بی نهایت نیست و مقطع زمانی را باید در نظر بگیریم. صبر همیشه خوب است ولی همراه با تلاش، برنامه ریزی و فکر باید باشد. ما یاد گرفتیم تمام مشکلات را تدریجی می‌توان درست کرد و مطالبی که ما یاد گرفتیم برای قوی شدن نیروی درونی ما بسیار مؤثر است. برای نیروی درون باید از مسائل مثبت و ارزشی و صراط مستقیم استفاده کرد و تصورات غلط، تفکرات نسبت به کلاه گذاشتن سر هستی باطل است و به نتیجه نمی‌رسد. بعضی مواقع ما فرامین را به فرمان خودمان انجام می‌دهیم و این اشتباه بزرگی است، تمام کسانی که فرامین کنگره را به دلخواه خودشان تغییر می‌دهند به درمان نمی‌رسند.

کسی که سکان کشتی را در دست می‌گیرد باید خیلی راه را بلد باشد تا بتواند کشتی را هدایت کند. کمیتهٔ انظباطی در تمامی شعب همه چیز را چک میکنند و کسانی که الگوهای مخرب برای کنگره هستند و از صراط مستقیم خارج می‌شوند جز خطا کارن محسوب می‌شوند و در آینده آکادمی را به هم می‌زنند. همین طور نباید تصور کرد که اگر عمل سالمی انجام دهید در آن مشکلی به وجود نمی‌آید، در نهایت پیش نمی‌آید و اگر هم پیش آمد حل می‌شود. همه چیز را با محبت نمی‌توان جبران کرد چون بعضی‌ها جواب نمی‌دهند، محبت تا جایی که قابل درک فهم است باید باشد. پس جمع مطلب این بود که هر انسانی باید از یک خوان‌هایی بگذرد و تا موقعی که مشکلات آن خوان را حل نکند وارد خوان بعدی نمی‌شود. ما باید کارهایی را پشت سر بگذاریم تا به مراحل بعدی برسیم و هیچ وقت نخواهیم که دیگران مشکلات ما را حل کنند.

 

نگارش: همسفر سعیده (لژیون دوم، لژیون خانم مریم)

ویرایش و تنظیم: همسفر سحر
Print Friendly Version of this page

تاریخ : یکشنبه 29 مرداد 1396 | 12:56 ب.ظ | نویسنده : همسفر مریم شفیعی | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.